Op dinsdag 2 februari vond het debat plaats over de concept Structuurvisie 2020 voor Zeist plaats. Het gaat dus niet om de uiteindelijke versie, maar om het concept dat -indien de raad daarmee instemt- vrijgegeven wordt voor inspraak. Na de inspraak wordt de definitieve versie vastgesteld door de nieuw gekozen raad. Onderstaand de bijdrage aan het debat van GroenLinks, zoals uitgesproken door raadslid Peter Spoelstra.

 Voorstel 

Aan de orde is het vrijgeven van de Structuurvisie voor inspraak.
In deze debatbijdrage zal in namens GroenLinks ingaan op
- Gang van zaken
- Ronde Tafel
- De inhoud (wat vindt GroenLinks van de structuurvisie zoals het er nu ligt)
- En hoe we graag verder willen gaan


Gang van zaken 

Het ontwikkelen van de Structuurvisie op deze manier, daar kan Zeist trots op zijn.
Bij de interactieve planvorming zijn we in het gezelschap van zo’n 100 gemeenten dit deze wijze van burgerparticipatie toepassen.
Bij het ontwikkelen van de structuurvisie op zo’n intensieve interactieve wijze, zet ons als koploper in de top 10 van gemeenten die haar inwoners serieus nemen bij planvorming en beleidvorming.
We delen de procesbeoordeling van de regiegroep.
De complimenten gaan daarbij uit naar de projectgroep, de regiegroep en vooral naar de inwoners die zich zo intensief hebben ingezet.

Petje af voor die inzet

Ronde Tafel 

Ook bij de Ronde Tafel was de algemene indruk er een van complementen en waardering.
De algemene indruk was ook dat de structuurvisie rijp is voor inspraak.
Velen hebben deze meespreek ronde gebruikt om ook inhoudelijk een schot voor de boeg te doen, vooruitlopend op de inspraak.

Ook wij zullen dat nu – in hoofdlijnen-  doen.

Visie 

Het gewenste langere termijn perspectief van Zeist.
Zeist schrijf je daarbij met een Q. Kwaliteit staat voorop!
 
kwaliteit                                                                            

Het begrip kwaliteit wordt vaak omschreven als de mate waarin iets aan zijn doel beantwoordt.
Bij kwaliteit staan dus de doelen van mensen centraal !

Doelen

We hebben veel doelen van mensen voorbij zien komen:
De afsluitende bijeenkomst over het ontwikkelingsperspectief in de Broederkerk was daarvan een duidelijk voorbeeld:

M.b.t.  Natuur Behoud en versterking  van de natuurwaarden zowel binnen als buiten de groene contouren.
Mbt Duurzaamheid Zorgen dat we wat aan onze kinderen na te laten hebben, net zoveel als er aan ons is nagelaten.
M.b.t.  Kansen Voor onze kinderen om ook hier te kunnen wonen, als ze dat willen.
M.b.t.  Kansen Voor de Zorg, die belangrijke en zinvolle economische motor van Zeist, dat de mensen die daar werken ook een kans krijgen om bij hun werk te wonen.
M.b.t.  Behoud Voor mensen die Zeist graag willen houden zoals het was toen zij hier kwamen wonen.

De uitdaging is 

Een balans hierin te vinden en daarbij te streven naar een evenwichtige samenleving.
Dat is een samenleving waarbij jong en oud, rijk en arm, met betaald en onbetaald werk, van welke afkomst dan ook:
- Kansen krijgen;
- Zichzelf kunnen zijn;
- Elkaar aanvullen en niet elkaars concurrent zijn.

Onze visie voor 2020 

• In 2020 zijn de ecologische waarde van Zeist versterkt, zowel binnen als buiten de groene contouren;

• In 2020 behoudt en koestert Zeist nog steeds haar cultuurhistorische waarden;

• In 2020 is er in Zeist een duurzame en evenwichtige samenleving van mensen met gelijkwaardige kansen.
De Keuze’s In de Structuurvisie worden 10 hoofdkeuze’s gemaakt.
Deze hoofdkeuzes, zoals die ook in dit raadsvoorstel worden verwoord, spreken ons erg aan.
Op Hoofdkeuze 5: Leefomgeving en Milieu: A28 overkappen, willen we nog ingaan:
A28 GroenLinks is  al heel lang een voorstander van de overkapping van de A28, omwille van meervoudig grondgebruik en verbetering van de leefomgeving.
Het zal de nodige moeite kosten om dit te realiseren, maar dan heb je ook wel wat bereikt!

Een kanttekening hebben we bij de zin:
“mogelijk worden rood en groen herschikt waarbij de totale kwaliteit van de natuur- en leefomgeving wordt verbeterd”
Ook bij hoofdkeuze 7 wordt van die aanpak gewag gemaakt.

GroenLinks is altijd voorstander geweest van de groene ruilverkaveling als we daarmee de kwaliteit van het groen, van de natuur, in zijn totaliteit kunnen verbeteren.
Dat wil niet zeggen dat deze aanpak overal toegepast kan worden. Er zijn natuurgebieden die zich daar niet toe lenen. Het Overbos, deel van het landgoed Vollenhove, is volgens GroenLinks zo’n gebied. Dat is de reden dat we moeite met de sprong van woningbouw over de A28.

We komen elkaar bij het uitwerken van de gebiedsvisie van dit gebied nog wel tegen, nadat er meer onderzoek is gedaan en er meer informatie beschikbaar is.

Besluit 

Wij kunnen ons vinden in het voorstel om deze visie vrij te geven voor inspraak.

Hoe nu verder 

Wat je bij de Ronde Tafel hebt gezien is dat iedereen wel z’n zegje kan doen maar dat de ronde tafel zich niet leent voor interactie met de meesprekers.
Wat we graag zouden zien is om als onderdeel van de inspraakfase een informatie/discussiemarkt  te organiseren met insprekers, projectgroep en de politiek.
Dat zal de kwaliteit van de zienswijzen, de nota van zienswijzen en de besluitvorming ten goede komen.
Wat ons betreft zou dan de inspraaktijd van nu zes weken verlengd kunnen worden om dit mogelijk te maken.